Fagyosrév – szó szerint az év legnagyobb megjelenése

2025. április 12. 09:23

Szinte már asztali szerepjátékról beszélünk, ahogy karaktereink változnak, várost építünk és minden téren fejlesztünk és fejlődünk. Magyarul is megérkezett a Homályrév folytatása, a Fagyosrév.

2025. április 12. 09:23
null
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Magam is úgy vallom, hogy azért, mert valami sikeres vagy népszerű, még nem biztos, hogy jó. Pláne manapság, mikor a fekete az új fehér, az évezredes konszenzusok pedig megborulni látszanak. Az azonban mégiscsak elárul valamit egy társasjáték minőségéről, ha a BGG, avagy a témában elsődleges internetes adatbázisként és közösségi oldalként számon tartott BoardGameGeek összegzett toplistáján a 2017-es Homályrév évek óta az első 5 helyen szerepel. Erre az előkelő pozícióra pedig a most megjelent folytatás, a Fagyosrév is esélyes.

Fagyosrév, a Homályrév folytatása
Fagyosrév, a Homályrév folytatása

A BGG-n a még csak bejelentett, de nem megjelent játékokkal és a kiegészítőkkel együtt kb. 164 000 társast találunk, a Homályrév ebben a masszív felhozatalban 4. az összesítésben, 2. a tematikus, valamint 4. a stratégiai kategóriában.

A Gloomhaven, avagy a Cephalofair Games alkotta Homályrév természetesen Kickstarter-sikersztori, méghozzá 2015-ből. Az akkori sikeres kampányt követő hosszú várakozás után, 2017-ben jutott el a végleges játék a támogatókhoz, akik az első hibák ellenére éppen úgy élvezték a fantasy euro-ameri hibrid nyújtotta élményt, mint a javított második kiadásnál, vagy épp a hatalmas doboznyi tartalmat 2020-ban kisebb dobozba és egyszerűbb elemek közé tömörítő Homályrév: Az oroszlánfalka esetében.

Ezt is ajánljuk a témában

Alapfogalmak a társasjátékok világában:

  • euro társasjáték: az inkább Európára jellemző, taktikusabb és stratégiával teli, gondolkodós játékélmény, amikor nincs minden a szerencsének, a történetnek és látványnak alárendelve
  • ameri társasjáték: lényegében az eurók ellentéte, amikor minikkel, látványos elemekkel, nagyon erős történettel megtámogatott játékban haladnak a játékosok, akik rengeteg kockadobással döntik el, hogy egy-egy helyzetben mennyire van sikerük
  • dungeon crawler: az ameri stílus talán legjellemzőbb műfaja, amelynél előre meghatározott útvonalon, folyosókkal összekötött szobákon keresztül haladnak a hősök, akik ellenfeleikkel összeakadva dobálják a kockákat, melyek legtöbb esetben a sebzéseket és a védekezést befolyásolják 
  • legacy játék: olyan társasjáték, amely folyton változik, így egy-egy siker esetén lezárt borítékokból vagy dobozokból új elemek kerülnek elő, új küldetésekkel, szabályokkal és helyszínekkel, akár karakterekkel és felszereléssel bővül a játék, sőt végleg kikerülhetnek karakterek, tárgyak, küldetések, kártyák és egyéb elemek, amik a továbbiakban nem képezik a játék részét

A Homályrév egy négyen játszható, legacy, fantasy szerepjáték-társasjáték hibrid, amelynél a hősök kiválasztják a saját paklival és képességekkel rendelkező karakterüket, majd együtt egy szerteágazó, kimondottan hosszú történetszálon haladva küldetéseket vállalnak. Közben képességeket és eszközöket szereznek, így új küldetésekre is képessé válnak, sőt számos módon fejlődhetnek, egy adott ponton pedig visszavonulhatnak, hogy egy újabb, összetettebb karakter bőrébe bújva folytathassák a sztorit.

A játékmenet erősen épít a dungeon crawler műfajra, de mivel kockák helyett kártyákat alkalmaz (ezek biztosítják az akciólehetőségeket, illetve befolyásolják a támadásokat), ha nem is kizárja a szerencsét, de legalábbis mérsékeltebbé teszi a hatását. A kalandozók a küldetésekre tartva és a fővárosban tartózkodva kisebb eseményeket élnek át, amelyeknél még közös döntést is kell hozni, mely negatív vagy pozitív hatásokat eredményez. Ez címszavakban a Homályrév, és ahogyan az sejthető volt, a 2020-ban szintén nagyon sikeres kalapozás során teljesült Kickstarter-kampány után elkészült, most pedig magyarul is elérhetővé vált Fagyosrév is ezt az élményt nyújtja, csak éppen még nagyobb és még tartalmasabb formában.

Homályrév
Homályrév, saját festésű minikkel

Fagyosrév várja Homályrév megfáradt kalandorait

Aki találkozott már a Homályrév dobozával, az jól tudja, hogy hatalmas, az átlag társasjátékok méreteit jóval meghaladó csomagról van szó. Nos, ez a Fagyosrév esetében hatványozottan így van, ez ugyanis egy még nagyobb pakk, amelynek tárolása is külön kihívás. Cserébe tényleg elképesztő tartalmat kínál. Elődje beérte annyival, hogy számos kalandot és történetszálat kínált a körítésként szolgáló úti küldetésekkel, ám a szimpla, csapattal teljesíthető folyamatosan haladó cselekményt receptként számos más játék is átvette,

így például a Tainted Grail – Avalon bukása vagy az applikáció által vezértelt Végzetek: Egy legendás kor sötét krónikái – hogy kizárólag a magyarul is megjelent címeket említsem –, ezért a Fagyosrév esetében megint valami igazán nagy dobásra volt szükség.

Az alkotók pedig felülmúlták önmagukat. A folytatás alapjai abszolút ismerősek, avagy ez is egy kooperatív játék, melynél karaktert választunk, saját kártyakészletet és életcélokat kapunk, a történet előrehaladtával pedig dönthetünk, hogy merre haladunk tovább. Ezúttal is matricázzuk a térképet, sokszor új helyszíneket nyitva meg a teljesített küldetésekkel, de extra sebzések és hatások hozzáadásával akár a saját kártyákat is megváltoztathatjuk. Emellett tetteink tükrében a csapat hírneve folyamatosan nő vagy csökken, amely érték sok esetben befolyásolhatja egy-egy eset végkimenetelét, vagy éppen a helyi piac árait, amikor ellátmányt vásárolnánk.

Maguk a küldetések is hasonlóképpen zajlanak le. A különböző pályaelemekből állítjuk össze a küldetésfüzet illusztrációja szerinti helyszínt, hogy aztán megküzdjünk a felbukkanó ellenfelekkel és teljesítsük a sikerhez szükséges feltételeket.

Ezt is ajánljuk a témában

Az már más kérdés – és ez valamennyire szemlélteti a játék mélységét és nagyságát –, hogy ami a Homályrév esetében a kalandfüzet volt, az méretében most a sima szabálykönyv, míg emellé nemcsak egy kimondottan vaskos, spirálos kalandkönyvet kapunk, de egy hasonló kialakítású szakaszkönyvet is. Utóbbi kettő együtt cirka 370 oldal, teleírva sztorival és számos, felolvasásra váró párbeszéddel vagy cselekménnyel, amelyek csak még jobban megteremtik a játékhoz illő atmoszférát.

A „füzetek” méretéből adja magát az egyik legfontosabb változás: már a szabályok között is minden sokkal egyértelműbb, így amit a Homályrév esetében kifejezetten keresgélni kellett, azt most könnyedén és abszolút érthetően megtaláljuk a megfelelő helyen. Emiatt nem akadunk el állandóan a játékban, ami persze a hangulatot is kicsit megtépázta az előzményben. Emellett olyan változtatások is akadnak, amik jobbá és logikusabbá teszik az élményt.

Hozzáteszem: van olyan, ami nem változott, így annak logikájával még mindig vitába szállhatnék, hogy amikor egy pénzes erszényt vagy valamilyen zsákmányt tartalmazó mezőn áthaladunk, azt nem szerezzük meg, csak ha meg is állunk rajta.

Fagyorsrév: a térképet, a szabálykönyvet vagy akár a kártyákat is matricázzuk a kampány alatt

Zsákmány? Bizony, immáron nem érmét veszt minden egyes olyan (nem idézett) ellenfél, amelynek életét vettük, hanem egy zsákmányjelölőt teszünk a helyére, aminek hála, avagy azt megszerezve az előre összeállított zsákmánypakliból húzhatunk lapot. Ez aztán eltérő jutalmakat hozhat: természetesen pénzt, de éppen úgy bőrt, fát, egyéb nyersanyagokat és különböző növényeket. Itt jön be a képbe a következő újítás: Fagyosrév tele van épületekkel, mi pedig építkezhetünk. Egyfelől a város védelmi vonalát is erősíthetjük, másfelől az épületek is fejleszthetők és újabbakat is emelhetünk.

Már csak azért is, hogy különböző hatásokkal segítsenek minket. Nem utolsó sorban kalandozásaink közben telnek a napok (sőt, még az évszakok is), ami előbb-utóbb rajtaütéshez vezet, márpedig olyankor meg kell védenünk a várost, és ekkor nemcsak az épületeteink számítanak, de a városi őrség jelenléte is fontos. Emellett hajózhatunk, az alkímia segítségével növényeket termeszthetünk és főzeteket készíthetünk, de kimondani is nehéz mindent, amire lehetőségünk van.

Ezt is ajánljuk a témában

Ha nem is egy életre, de minimum évekre szóló kaland

Vannak, akik szinte már sportot űznek abból, hogy mindent reklámnak minősítenek. De egyfelől, ahogy már azt korábban leírtam, bármiről nem írok, csak arról, aminek előzetesen utánanéztem, és valamivel meggyőzött. Másfelől a Fagyosrév is csak kipróbálásra járt nálam, így a „megvásárolt újságíró” toposz is értelmét vesztette. Véleményem egyértelműen a játéknak és a tapasztalatoknak szól, hozzá vetve mindazt, amit a Homályrév alatt állandó csapatunkkal érzékeltünk.

Márpedig Homályrévbe nagyjából 3 éve térünk vissza újra és újra, havonta egy nagyobb alkalommal, és nagyjából a kampány fele-háromnegyede között tarthatunk. Ebből kiindulva a Fagyosrév hosszát megtippelni is nehéz, de közel 140 küldetéséből kiindulva, ilyen tempó mellett, 10 évet saccolnék, gyorsabbaknak pedig legalább 2-4 évet.

Ennek a kimondottan tekintélyt parancsoló tartalomnak és mélységnek persze ára van. Ez jelenleg 112 500 forintban határozható meg, ami egyfelől nem kevés, de egy átlag játék 15-50 ezer forintos összegéhez viszonyítva máris árnyaltabb a kép. Ezúttal ráadásul egy-két inzert, avagy normális elrendezésre lehetőséget nyújtó tároló is rendelkezésünkre áll, avagy ezen a téren is tapasztalható fejlődés. Mint egyébként mindenben. A látvány, a szövegek mélysége és minősége, az elemek anyaga mind remek, ahogy az összkép is.

Nekem a Fagyosrév ugyan egy kicsit már sok a jóból, a város- és őrség-menedzsmenttel, minden egyéb változással a Cephalofair Games játéka valahol egy új mérce, amelyhez jelenleg talán semmi más nem ér fel. Éppen ezért ne csodálkozzunk rajta, ha ez az igazán igényes produkció pár hónapon belül felkúszik a BGG legjobb helyeire. Mert minden szempontból megérdemli, minden szempontból formabontó és előremutató tervezésről beszélhetünk, amely megéri az árát és azt az időt, amit barátokkal rá áldozunk.    

Nyitókép: Böjtös Gábor

 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. április 12. 11:29
"Másfelől a Fagyosrév is csak kipróbálásra járt nálam, így a „megvásárolt újságíró” toposz is értelmét vesztette." Ja, Böjtös Gábor, aki pro bono írogatja a "tudományos-ismeretterjesztő" cikkeket :) Én a helyedben csak rámennék a kuponkódos formátumra. Sok youtuber gyártja így a tartalmait. :) Spontán kipróbálnak ezt-azt...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!